391565Geçtiğimiz hafta izinli olmanın verdiği gevşeklikle Kadıköy sokaklarında sürterken  dünya Batman günü olması dolayısıyla ve hafta boyunca Jedbang’de çekiliş olduğunu bildiğimden gerekli şeylere ufak bir ziyaret yaptım. Bu ziyaret sırasında dikkatimi çekti Komünist Manifesto.

 

Ana eser göz önünde bulundurularak hazırlanmış ve orjinalinin içeriğini bozmadan bir fabrikada çalışan (sömürülen) işçilerin hikayesine uyarlanmış.Ağır çalışma saatleri,düşük maaş ve fazlaca gelecek kaygısına sahip işçilerimiz durumu nasıl değiştirebilecekleriyle ilgili gizli toplantılar yaparlar. Bir taraf düzeni değiştirebilmek için her yolun mübah olduğunu (şiddet dahil) savunurken, bir taraf konuşarak halledilebileceğini düşünür. Bu arada polis kuvveti tabi ki sermayedarların emrindedir(evet manga da olsa A.C.A.B. her şekilde geçerli). İlerleyen dönemde kendilerine bir Ütopya şehri kurarlar ve hayatlarını burada devam ettirmeye başlarlar ancak sermayedarlar tabi ki onlara huzur vermez. Bu sırada kendi aralarında yaptıkları konuşmalarda bazı yönlerden çok tanıdık geliyor. (Hikaye içerisinde çok hoşuma giden 3 metni yazıya ekliyorum.)

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Hikayenin bazı yerlerinde Marks ve Engels’de görünerek mevcut durum ve düzenin tarihsel ilerleyişi ile ilgili örnek olaylar anlatıyorlar.  Manga sevenler için farklı bir deneme olmuş. Daha önce alıp başlmadığım Lone Wolf and Cub ve hediye gelen FMA mangaları yerine bitirdiğim ilk manga olmak bu yapıta kısmet oldu. 180 sayfalık kitap yarım saat gibi bir sürede akıp gidiyor.  Tavsiye edilir efendim 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklamlar