200px-MonsterYaklaşık 2 – 2,5 sene önce divxplanet’te gezinirken rastladığım, ekşi ve Dp’de okuduğum iyi yorumlar ve anime merakım (ilgim) sayesinde başladığım bir anime  serisiydi Monster. İnanılmaz bir keyifle ilerlerken, ne ara olduğunu anlamadan 40. bölüme kadar gelmiştim. Sonrasında altyazılarını çeviren arkadaşın rahatsızlığı (tekrar geçmiş olsun) ve araya giren askerlik derken 2 yıl ara vermek zorunda kalmıştım bu seriye. Buz ve Ateşin şarkısının son kitabını temin etmediğim bu 1 haftayı anime izleyerek geçireyim demişken aradan çıkarttığım Giant Killing’in hemen ardından, arayı hiç soğutmadan sıkıştırdım bu güzel animeyi.

Dr Kenzou Tenma Almanya’nın en yetenekli ve önü açık beyin cerrahlarından biridir. Aynı zamanda hastane müdürünün kızı ile nişanlıdır. İnşaat alanında kaza geçirmiş bir Türk’ün ameliyatına girmek üzereyken hastane müdürü tarafından ünlü bir opera sanatcısının operasyonuna sokulur. Ameliyat başarıyla geçmiş ve ünlü hastanın hayatı kurtulmuştur. Bu başarılı ameliyata rağmen Türk’ün ameliyatına giren doktor başarısız olmuş ve hastayı kaybetmiştir. Ölen hastanın eşi ameliyat sırasının kendilerinde olduğunu söyleyerek Tenma’nın yakasına yapışıp gözyaşları içerisinde ona vurmaya başlar…   Bir gün hastaneye başından vurulmuş bir erkek çocuğu (yanında şoka girmiş olan ikiz kız kardeşiyle birlikte) getirilir. Tenma tam ameliyata girmek üzereyken tarih tekerrür eder ve kendisinden beyin kanaması geçiren Vali’nin ameliyatına girmesi istenir. Bir önceki seferden çok etkilenen Tenma Müdür’ün verdiği emirleri görmezden gelerek küçük çocuğun ameliyatına girer ve hayatını kurtarır. Ancak Vali o kadar şanslı değildir. Kendi istediği ameliyata girmeyen Tenma’nın önünü kesmeye başlayan hastane müdürü açık bir şekilde hayalini kurduğu kariyerine veda etmesini söyler. “Her hayat eşit değerdedir” mantığıyla hareket eden doktorumuzun başına bunlar gelirken düşene tekme atma geleneği üzerine bir darbede nişanlısından iner ve terkedilir. Konumu düşürülen ve kariyeriyle oynanan Tenma dibe vurmuşken esrarengiz bir şekilde hastane müdürü, başhekimi ve (Tenma’nın yerine getirilen) nöroloji bölümü şefi ölü bulunur. Bu beklenmeyen ölümlerle ikinci plana itilen Tenma bir anda başhekim olmuştur her ne kadar herşey onun lehine gibi görünsede bir anda bütün cinayetlerin şüphelisi konumuna düşmüştür. Geçen 9 yılın ardından gariplikler tekrar başlamış ve Tenma kendini yine bu garipliklerin ortasında bulmuştur ancak bir farkla bu defa garipliklerin kaynağıyla tanışmıştır. Olaylardan kendini sorumlu tutan Tenma’nın artık tek bir amacı vardır: sorunu kökünden çözmek. Ancak bu düşündüğü kadar kolay olmayacaktır, zira ağacın kökleri o kadar derinlerdedir ki kimsenin tahmin edemeyeceği olaylarla karşılaşır.

İzlediğim en iyi dram – gerilim türünden. Vermiş olduğu gerilim öyle bir seviyede ki, her bölümde başımdan ayaklarıma kadar bütün tüylerimi saygı duruşuna kaldırmayı başaran bir yapıt. Diğer animelere kıyasla fantastik öğe içermesede bunu kesinlikle aramıyorsunuz. Dram, gerilim ve animeden hoşlanıyorsanız bu 74 bölümlük büyük keyfi kaçırmayın derim.

Ayrıca bir itiraf: finalden bir önceki bölümde geçen “kakao” muhabbeti beni öyle bir etkiledi ki tüylerim saygı duruşuna kalkarken, gözlerim birer saygı atışı bıraktı.

Reklamlar