Zangetsu_Profile

İki yıl önce yazdığım esas başlıkta ana hikaye, shinigami  ve zanpaktou’lardan bahsetmiş ve sonrasında aynı konu hakkında yazmak istediklerimi zamana bırakmıştım. 🙂  Uzun zamandır hakkında birşeyler karalamak istediğim iki Bleach karakterinden bir tanesiydi (diğeri Urahara) esas oğlanımızın zanpaktou’su (kılıcı) ve aynı zamanda ruhunun bir parçası olan Zangetsu . Kısaca özet geçecek olursak: ait olduğu İchigo’ya, İchigo’nun kendi korkuları yüzünden sesini duyuramamış ve yalnız dünyasında nefret ettiği yağmura tutulmuş bir ruh Zangetsu.

Animedeki iç dünya tasvirinden biraz bahsetcek olursak bir şehir düşünün: binaları umutlarınız kadar yüksek, gökyüzü sevinçleriniz kadar açık. Seri ilk başladığında sıradan bir lise öğrencisi olan İchigo’nun iç dünyasıda işte böyle. Yüksek gökdelenli, çok hafif parçalı bulutlu. Bu büyük şehirin tek sakini ise Zangetsu. İlk karşılaşmaları İchigo hollow’a dönüşmek üzereyken son anda Zangetsu’nun devreye girmesi sırasında olmuştu. İchigo “sende kimsin” diye sorarken şaşıran Zangetsu ismini söylemiş ancak İchigo (kendi korkuları yüzünden) bu ismi duyamamıştı. Zangetsu hayal kırıklığı içerisinde ulaşamadığını farkettiği İchigo’ya çaresizlik içerisinde  “sana ulaşmadan önce, daha sesimi ne kadar zorlamalıyım? Dahası bu dünyanın hiçbir yerinde beni senden iyi tanıyan biri olamaz” der ancak karşısındakinin, aslında ismini aradığı zanpaktou’su olduğunu henüz farkedemeyen İchigo’nun yanıtı “afedersin ama senin kadar depresif birini tanımıyorum” olur. Bir şekilde Hollow olmaktan kurtulan İchigo’nun sıradaki amacı zanpaktou’sunu uyandırmaktır. Bunun yolu ismini öğrenmekten geçsede bu konuda hiçbir tecrübesi olmayan İchigo, Urahara tarafından ölümüne bir dövüşle öğrenmeye zorlanır. İchigo’nun çaresizliğinin tavan yaptığı anda Zangetsu devreye girer:

Yüzünü ileri çevir, Ichigo.
Onu şimdi duyabiliyor olman lazım.
Kulaklarını tıkayan şey, yersiz bir korku.
Düşman bir, sen birsin.
Korkacak ne var?
Korkularından kurtul!
İleri bak!
İleri git!
Asla olduğun yerde durma!
Geri adım atarsan yaşlanacaksın.
Tereddüt edersen öleceksin
Haykır benim adım…

Zaman içerisinde İchigo düşmanlarıyla birer birer yüzleşir. Zaman zaman ölümü hisseder, zaman zaman çaresizliği. Düşmanlarının gücü arttıkca İchigo’nun umutları azalmaktadır. Serinin sonlarına doğru o açık havada gördüğümüz yüksek gökdelenli şehir sular altında kalmıştır. Zangetsu yağmurdan nefret ederken, kendisini sular altında bırakan İchigo’ya son dersini verir. Dersin sonunda ne olduğunu yazmayayım ama yağmurdan nefret eden ruh’un nefret nedenlerini kendi sözlerini yazarak yazıyı noktalayayım 🙂

İchigo…
yağmurdan nefret ederim.
bu dünyaya da yağmur yağıyor.
kalbin karmaşa içindeyken, bu gökyüzü bulutlanıyor.
üzgün olduğun zaman, korkunç
derecede basit bir şekilde yağmur yağıyor.
bu yalnız dünyada…
…yağmura tutulmanın dehşetini anlayabiliyor musun?
sadece yağmuru durdurmak için,
sana istediğin gücü veririm.
eğer bana güvenirsen, bu dünyaya
yağmur yağmasına izin vermeyeceğim.
ichigo, bana güven.
yalnız dövüşmüyorsun.

Reklamlar