Bleach barındırdığı karakterler hakkında o kadar çok şeyden bahsetmeyi istediğim bir animeki daha seriden bahsetmeden kafamda sonraki yazıları döndürmeye neden oluyor.Bu kadar bahsetmek istediğim karakter varken çıtırdın bir giriş yapmanın fena olmayacağını düşündüm. 🙂 Yine hafif spoiler (muhtemelen bolca olacak) hedefiyle giriştiğim bir yazı olacak 🙂

“Göremediğimiz şeyden korkarız. Göremediğimiz şeye saygı duyarız.” Herşey bir shinigami (soul reaper) olan Rukia Kuchiki tarafından kurulan bu cümleler ile başlıyor. İnsanların sıradan yaşamları sırasında göremediği ruhlar yüzünden pekçok olay olmakta ve shinigamiler tarafından korunmaktadırlar. Ruhlar, iyi ruhlar (bir çeşit hayalet gibi) ve kötü ruhlar (hollow) olmak üzere ikiye ayrılmaktadırlar. Bir insan öldüğünde iyi ruhların yaşadığı soul society’e gitmektedirler ancak bazen yarım kalmış dünyevi işleri nedeniyle dünyadan ayrılamazlar. Kötü ruhlar ise dünyada sıkışmış iyi ruhlara saldırarak onlarla beslenirler. Ruh gücü ne kadar büyük olursa hollowlar için o kadar lezzetli bir o kadarda tehlikeli olurlar. Soul society’nin bir nevi askerleri olan kılıçlı savaşcı shinigamilerin ise iki görevi varıdır: 1 Hollow denilen kötü ruhları öldürerek yok etmek, 2 iyi ruhlara kılıçlarının sapıyla dokunarak onları soul society’e göndermektir.

Shinigamiler iyi ruhların yaşadığı soul society’de yaşayıp hollowlarla savaşan bir ordu gibidir. İyi ruhlar arasında shinigami sınavlarını geçen ve yüksek ruh gücüne sahip kişilerden oluşur. Toplamda 13 farklı takımdan oluşur. Her takımda bir kaptan bir teğmen ve alt rütbeliler bulunur. Takımlardaki en yetkili isim ise şef kaptan Yamamoto Genryuusai’dir. Kılıçlarının genel ismi zanpaktou’dur. Ayrıca her shinigami’nin kılıcının farklı (özel bir) ismi vardır ve bu isimler shinigamiler tarafından öğrenilmelidir. Bir Shinigami zanpaktou’suyla ne kadar iyi iletişim kurabilir onu ne kadar iyi anlayabilirse o kadar güçlenir. Kişinin içindeki ruh hali bile zanpaktou’larının güçlerini etkiler. Ayrıca zanpaktou’lar genel olarak uyur vaziyette dururlar (İchigo’nun zanpaktou’su Zangetsu hariç) ve shikai (ilk salınım) ve bankai (ikinci salınım) olmak üzere iki çeşit salınımları vardır. Zanpaktou’nun her salınımı shinigami’yi öncekinden kat kat güçlü bir hale getirir. (dipnot: bankai salınımını sadece çok güçlü büyük shinigamiler yapabilir. ayrıca iş sadece salınım yapmakla bitmez. Gelişim salınımdan sonrada devam eder.)

Esasoğlanımız olan İchigo Kurosaki 15 yaşında bir lise öğrencisidir. Normal insanlardan farklı olarak hayatı boyunca hayaletleri görebilmiş ve onlarla konuşmuş bir gençtir. İyi bir ruhla birlikte bir hollowun saldırısına uğramışken daha önce görmediği bir şekilde giyinen ve kılıçla gezen Rukia tarafından kurtarılır. Rukia daha İchigo ne olduğunu soramadan ortadan kaybolur ve İchigo soru işaretleri ile başbaşa kalır. Daha sonra şehirde yüksek bir ruh gücü hisseden Rukia bunun kaynağını ararken kendini  İchigo’nun yanında bulur. Kendisini göremediğini sanarak yanından geçerken (insanlar shinigamileri göremezler) İchigo’nun istisna olduğunu farkeder. Olup biteni İchigo’ya anlatır ancak İchigo bunların hiçbirine inanmaz. Rukia ise onu inandırmak için sadece shinigamilerin kullandığı bir çeşit büyü olan kido ile İchigo’nun ellerini bağlar ve açıklamalarına devam eder. Bu sırada yüksek bir ruh gücü hisseden bir hollow kabaran iştahı ile bu gücün kaynağını arar ve İchigo’nun kardeşine saldırır. Kaynağın kaynağı aslında İchigo’dur. Kolları kido ile bağlı olan İchigo imkansızı başararak kido’yu kırar ve kendisini görmesinin şaşkınlığını atamayan Rukia’ya ikinci şoku yaşatır. Kendisi yüzünden kardeşine saldırılması neden olduğunu düşünen İchigo suçluluk duygusuyla hollow’a saldırır ancak başarısız olur. Tam hollow yemeği olmak üzereyken kendisini hollow’un önüne atan Rukia tarafından kurtarılır ancak Rukia yaralanmıştır. İchigo’yu ve kendisini kurtarmak için yasak teknik olan shinigami güçlerini transfer eder ve bu olay İchigo’nun tüm hayatını değiştirir ve kendini Rukia ile birlikte hollow avlarken bulur.

Bu sırada geçen zamanda Rukia güçlerini tam toparlayamadığı ve güç transferini açıklayamayacağı için soul society’e dönememiştir. Bu sırada onu aramak için soul society tarafından görevlendirilen abisi, 6. takım kaptanı olan Byakuya Kuchiki ve Rukia’nın çocukluk arkadaşı ve 6. takım teğmeni  Renji Abarai gelir. İchigo Rukia’yı bırakmak istemeyip Renji’yi yensede Byakuya ile aralarındaki güç farkı büyüktür. Dövüş sırasında transferden sonra ortaya çıkan zanpaktou kırılır ve İchigo ciddi şekilde yaralanır. Ölmek üzere olan İchigo serinin o an’a kadarki en mistik karakteri “takunya-şapka” diye seslendiği büyük insan Urahara Kisuke tarafından kurtarılır ve 10 gün için sıkı bir eğitime alınır ve içindeki yağmur diner. İlk sınavı yenildikten sonra kaybettiği Rukia’nın güçleri yerine kendi güçlerini uyandırmaktır. İkinci sınavı ise hollow’a dönüşmeden önce uyanan shinigami güçlerini keşvedip shinigami’ye dönüşmektir. 3. ve en zoru ise Urahara’ya karşıdır. Ne varki kırık kılıcı ile bunu yapması oldukca zordur ayrıca takunya-şapka’nın bu sınavdaki tek kuralı vardır: İchigo’yu öldürmeden önce  şapkasını uçurması.

Tam bu sırada İchigo’nun arkadaşları olan Orihime ve Chad, takunya şapkanın sevgili dostlarından kedicik Yoruichi’nin gözetiminde kendi güçlerini ortaya çıkartmaktadırlar. Diğer tarafta ise bir Quincy olan İshida ustasının ölmeden önce verdiği talimle kendisini geliştirmeye devam etmektedir. (bu karakterlerin, bu olayların öncesindede hikayede yerleri olsada oralarada girersem yazı bitmeyeceği için hiç bulaşmıyorum 😀 )

Tüm eğitim kısmı bittikten sonra İchigo, İshida, Chad ve Orihime yanlarına Yoruichi’yide alarak Rukia’yı infazından önce kurtarmak için soul society’e girerler. Savaşı göze almış olan kahramanlarımız kendilerini çok daha büyük bir savaşın ortasında (başlangıcında) bulacaklarından habersizdirler…

Gerçtekten keyfili bir seri olsada tek eleştireceğim nokta bölüm sayısı (şuan için 344 ve hala bahsedilmemiş kişisel hikayeler var).  Keyifli animelerin uzun sürmesi güzel olsada Bleach’deki sıkıntı fillerlar. Serinin yarıya yakını gereksiz filler dolu ve bunların büyük kısmı gerçekten zaman kaybı. Yinede filler sonrası bölümler insanı gerçekten heyecanlandırmaya yetiyor 🙂 ve sizinde içinizde birazcık olsun shinigami’lik varsa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız işe zanpaktou’nuzun ismini sorarak başlayın derim. Nasıl olacağını merak ediyorsanız takunya-şapka size yardım edecektir. 🙂

Reklamlar