80’lerde doğmuş olanların en büyük kahramanlarındandır Optimus Prime. Transformers çizgi film serisinde iyiler olan Autobots’ların lideri ve baş kahramanı. Hikayesine Orion Pax olarak başlamış, Megatron tarafından kandırılıp ciddi yaralar almış, ölmek üzereyken aerialbots tarafından yardım umudu ile Alpha Trion’a götürülmüş ve içinde bulunan potansiyelin farkına varılarak gezegenlerini sömüren gurup olan Decepticon’lara ve lideri olan Megatron’a karşı durabilir ümidiyle yeni kurulacak olan direniş timinin ilk üyesi ve lideri  olması için Optimus Prime’a dönüştürülmüştü. Çizgi filminin bir bölümünde “tüm evrendeki tek gerçek lider” olarak takdim edilmişti.  Michael Bay tarafından soytarıya çevrilmeden önceki hali böyleydi tabi, 2007 öncesi. Optimus’un kişiliği, kahramanlıkları ve fedakarlıkları hakkında sayfalar dolusu yazı yazabilirim ama bir çoğumuzun zaten bildiği şeyler olacağı için daha çok Bay denen yönetmen bozmasının filmlerini ele almak istedim.

 

İlk filmde Megatron tarafından ağzının burnunun kırılmasına sesimiz fazla çıkmamıştı nede olsa seneler sonra kahramanımıza kavuşmuştuk, ikinci filmde orman sahnesi ile önce coşup yumruklarımızı havaya kaldırmış sonra yıkılışı ile koltuğumuza gömülmüştük. Tam filmi bu şekilde bitiricez derken geri dönmüş ve tekrardan dik oturmamızı sağlamıştı. Ancak bu galibiyet Jetfire’ın fedakarlığı sayesinde geldiğinden zafer sarhoşu olamayıp sadece başımız dik çıkmıştık salonlardan. Ve derken serinin son filmi olan Dark Of the Moon geldi, gelmez olasıca.

Tartışmasız serinin en kötüsüydü. Autobots’ların liderini göstermek için kullanılan Prime ismi ikinci sefer (Fallen) ihanet eden bir karakterde kullanılıyor daha da kötüsü esas kahraman bir şamaroğlanı gibi gösteriliyordu. Megatron film boyunca kafatası açık gezdi. İlk filmde Bumblebee’nin füze sonrası kopan ayakları ikinci filmde geri gelmiş, yine ikinci filmde Starscream Optimus’un koparttığı kolunu bir sane sonra yerine TAKMIŞ, hatta Megatron’un ilk filmde kopmuş olan sol kolu ve sol bacağı ikinci filmde hemde gezegenin en derin yeri olan Laurentian çukurunda derinlik, basınç ve soğuğa rağmen bir başka Decepticon’dan alınan parçalar KAYNAKLANARAK yeniden fit bir forma getirilmişti.

Hadi diyelim ki kafayı onaramadınız peki bu kötürüm Megatron abimizin yanındaki sağlıklı Starscream’in liderlik hevesi ile Megatron’a kumpas kurmayışına ne dememizi bekliyorsunuz peki? Starscream karakteri baştan sona kadar Megatron’un yerine göz koymuş, kaypaki yalancı ve arkadan iş çeviren bir karakterdir. Yok eğer böyle bir karakterin serinde işi yoksa neden Thundercracker veya Skywarp’u kullanmadın filmlerinde diye sormaz mı sana fanlar? Uçaksa aynı uçak, karakterleri çizdiğin Starscream portresine daha yakın hemde temele bağlıyken geçmişi değiştirmeye çalışmak niye? Hadi değiştirdin diyelim koskoca robot savaşın ortasında gözünü kaybetti diye Tom ve Jerry çizgi filmlerinde fare gören ev kadını misali zıp zıp zıplar mı lan? F22’nin kalıbına hakaret ak. hatta dur bu yetmez tüüü sana götoğlanı.

Gelelim Sentinel Prime’a. İlk fragmanlarını gördüğümde ay üzerindeki görüntüsü ile bu karakterin ya Alpha Trion yada Unicron olduğunu düşünmüştüm. Karakterin iyilerin tarafında olduğu anlaşılınca Unicron seçeneği elenmişti. Vizyona girmeden önce filmin imdb sayfasında Silverbolt’un ismini gördüğümde oradan bağlayabileceklerini düşünmüş ancak filme gittiğimde bunun bi yanıltmaca olduğunu anladım. Anlayamadığım ise neden bu karakterin isminin neden Sentinel olduğuydu. Filmin ortasında ihanetinin ortaya çıkması ve hemen peşinde Ironhide gibi cengaver ve güçlü bir robotu arkasından tek kurşunla öldürmesinden sonra bu bulmacanın da çözümü ortaya çıktı. O Ironhide’ki tek başına onlarca Decepticon arasına dalacak kadar gözü kara kendisini siper edecek kadar fedakar bir kahramandır. Ölümü böyle olmamalıydı. Jazz’in acısı tazeyken üzerine birde bu acı eklendi. Sentinel’ın hikayesine dönecek olursak bu abimiz Cybertron’dan Autobots’lar için çok önemli bir silahı kurtarmak için kaçarken Decepticon’lar tarafından vurulmuş ve sonucunda Ay’a düşmüştü. Fakat filmin ortasında Megatron başından beri Sentinel ile anlaşmasının olduğundan bahsettiği anda kan beynime hücum borusu çalarak taaruza kalktı. Eğer ortada bir anlaşma var ise neden Megatron’un adamları Sentinel’ın gemisini düşürdüler? Ve eğer yine bir anlaşma varsa Megatron gibi orjinalinde kimseden emir almayı sevmeyen hatta kendisinin 50 katı Unicron’a bile kafa tutan bir karakterin önünde eğildi Fallen karakteri bu anlaşmanın neresinde duruyordu? diye adama sormazlar mı? He Bay söyle bakayım bana. Otur sıfır.

İkinci filmde Megatron dirildikten sonra UÇARAK atmosferden çıkmış ve başka bir gezegene Fallen’ın yanına gitmişti. İlk filmde Autobots’lar dünyaya robot görünüşünden farklı ama kesinlikle araç kullanmadan gelmiş benzer şekilde ikinci filmde Decepticon’lar dünyaya çıkarmayı olgunlaşıp düşen meyva misali yapmışlardı. Hal böyleyken Autobots’lar neden dünyayı bir gemi ile terk ettirildiler? Cevap versene Bay? Merak etme  film boyunca robotlardan köşe bucak kaçan insanların, koskoca şehirlerini yerle bir eden robotları füzeler ile sinek avlar gibi nasıl avladığını sormayacağım.

Shockwave’in paraşütle öldürülmesi, Soundwave’in bir arabaya dönüşmesi ve Rumble, Frenzy’yi kullanmayaşı. Ratchet’ın üç film boyunca sadece ortalıkta gezinmesi. İkinci filmdeki ikizlerin ve Jolt’un bir anda hikayeden buharlaşmaları. Matrix gibi güçleri olan bir cihazı aslında Autobots’lara karşı dönmüş olan Sentinel’in kabul etmeyip geri çevirmesi, Autobots’ların teslim oluşları (nasıl, neden, ne zaman) ve çaresizlikleri, autobots’ların amerikan askeri gibi gösterilmeleri vs vs bu mudur yani senin Transformers hikayen? Yıkıl godoş.

Ve gelelim Optimus’a. Transformer’ın izleyici kitlesinin %99’u çektiğin Transformers serisine Optimus Prime’ı tekrar görmek için gitmişken ilk filmde ana karaktere dayak yedirtip hayatını sümüklü bir çocuğa kurtarmayı, ikinci filmde Jetfire’ın fedakarlığı ile zoraki kahraman oluşunu (ki fedakarlıktan önce ellerinle öldürmüştün), son filmde ise önce 20 dakika halatlara asılı kalmasını sonra yerde yatarken merhamet dilemesini (koskoca Optimus Prime lan bu ben bi Rambo filmi çekip merhamet diletsem hoşuna gider mi lale) hatta Megatron’un geçici bir süre barış istedikten sonra üzerine atlayarak öldürmesini bana nasıl açıklarsın? Bunlardan hangisi Optimus’un karakteri? Sırf gişede fazla satsın diye ismini kullanıyorsan karakterin isminin ağırlığını taşıman gerekirdi. Geçtiğimiz çarşambadan beri sana ve ailene küfürler ediyorum, beni ve benim gibileri bu şekilde sinirlendirmeye hakkın varmıydı Bay şerefsizi? Tüm Prime’lar birleşip eceline atlar inşallah diyorum sana.

Çocukluğumun en büyük kahramanlarından olan Optimus Prime’a kendini bilmez bir bi yönetmen ve birkaç senarist tarafından yapılan bu karalama kampanyası Optimus’u küçültmeyeceği gibi  bütün senarist ve yönetmenlere mal edilmemelidir. Kulübümüz… dur lan bu başka bi olayın kapanışıydı. İstediğini yap Bay kaypağı ama biz Optimus Prime’ı tek şekilde hatırlıyacağız.

Autobots transform.

Reklamlar