Günlerdir merakla beklediğim Thor filmine en sonunda güzel ve çapkın insanlar Yıldıray ve Savaş ile birlikte gittim. Büyük hayal kırıklığıydı. Daha beşinci dakikada Yıldıray’a dönüp “film bok gibiymiş” diyerek geri kalanını izledim. Evet film bok gibiydi. Tamam sonuçta bildiğimiz yıldırım tanrısı Thor’un değil Marvel’in yarattığı Thor’un filmiydi ama yapılan hatalar, değiştirilen bilgiler sinir krizi geçirme sebebiydi. Neresinden başlayayım diye düşünüyordum ki en başından başlayayım dedim. Yazının sonrası için filmi izlememiş ama izlemeyi düşünen arkadaşlara küçük bir uyarı: yazı spoiler içerecek.

Filmin başında bilge tanrı Odin (kuzey mitolojisinin en büyük tanrısı, ulu olan ve herkesin babası) buz devleri ile yapılan savaşta bir buz devinin saldırısı sonucunda gözünü kaybediyor ve bu andan sonra tek gözünde bant ile hayatına devam ediyor. Bu sahne yaklaşık olarak filmin üç yada dördüncü dakikasında oluyor. Şimdi burada yanlış olan şu Odin gözünü mitlerde geçen hikayelere göre bilgelik kuyusundan tadabilmek için feda etmiştir. Bilgeliğide buradan gelir ama gelin görün ki filmimizde koskoca Odin’i bir savaş gazisi olarak gösteriyorlar. Ayrıca hani nerede Odin’in dünyadan O’na haber getiren (münin yani hafıza, hugin yani düşünce) kargaları? Ayrıca filmin başında Odin’in buz devini öldürmesi? daha sonra diğer buzdevleri kralınıda Loki’nin öldürmesi? ne oluyoruz lan? Buzdevi Thrym Mjöllnir’i çaldıktan sonra Thor kadın kılığına girip (bildiğin etek giyere, evet etek giyen yıldırım tanrısı) çekicini alıp öldürmemişmiydi? Filmde buz devi öldürmeyene tanrı demiyorlar sanki.

Mjöllnir, Thor’un çekici. Bu çekic filme göre yıldız tozu (yada toprağı öyle birşeydi) yapılmış ve Thor’a verilmiş. Orada duracaksın yönetmen kardeş, van minüt yani. Mjöllnir iki cüce olan Brokk ve Eitri tarafından yapılmıştı. Hatta yapımı sırasında Loki, iki kardeş demirciyi rahatsız ettiği için sapı kısa kalmıştır. Mjöllnir’in bir diğer özelliğide Thor’un elinde büyüyüp küçülmesidir. Hepsini geçtim filmde Odin, Thor’un bütün güçlerini aldıktan sonra Mjöllnir’i hakeden birisinin alması için dünyaya göndermiş ve Mjöllnir bir kayaya saplı şekilde öylece çölün ortasında durmaktadır. Gelen insanlar sırayla onu bulunduğu kayadan çıkartmaya çalışır. Hatta bir tanesi bunu kamyoneti ile dener ve bu kamyoneti kullanan insanda Marvel’in sahibi Stan Lee. Şimdi bir saniyeliğine Thor’u, Odin’i, Loki’yi unutalım. Eşi benzeri olmayan bir kutsal silah, bir kayaya saplı durumda ve onu hakeden birinin gelip onu almasını bekliyor. Şu filmi izlemeden önce bu şekilde biri bana bunları söyleyip ne düşündüğümü sorsa “hayırdır, Excalibur’un Arthur’unu mu arıyoruz?” derdim.Ayıp lan. Oldu olacak Odin’i de Mjöllnir’i Thor’a geri gönderdiği için Merlin yapsaydınız.

Tanrıların nöbetcisi, gözleri ile heryeri görebilen Heimdall. Kuzey avrupanın siyahi tanrısı şeklinde karşımıza çıkıyor. Faşo gibi hissettim ama siyahi (başka tanrı rolündede bir Japon var) bir Heimdall’ın ne işi var yahu kuzey söylencelerinde?

Filmin ilk kısmında her sahnede “hadi savaşalım, savaş var dediler geldik” diye gezinen ölümsüz ve ölümlülerin en güçlüsü,  filmin esasoğlanı, güçlü yıldırım tanrımız Thor. Hadi film versiyonu savaş peşinde koşmayı seviyor ama ya ata binmesi? Joutunheim’a giderken Thor en önde atla koşturuyor, yada dünyada gezinirken bir pet shopa girip (aynen öyle) at satınalmaya çalışıyor. Ata binen Thor, hangi kafayı yaşıyorsunuz laaaaayyyyyyynnnn? Thor’un arabasını çeken hayvanları at değil keçidir. İki tanedirler. Savaş arabasını çekerler hem havada hem karada giderler. Kıtlık zamanlarında Thor onları insanlara gönderir, insanlar onları kesip yerler ve en sonunda kemiklerini sağlam bir şekilde postunun içine sarıp Thor’a takdim ederler. Thor’da Mjöllnir sayesinde onları tekrardan diriltir. Tamam keçinin çektiği bir arabaya binen yıldırım tanrısı size karizmatik gelmedi ama arkadaş bari yürütün lan. At sırtında olmak zorunda değil ki bu adam.

Heimdall tarafından yetiştirilen Odin’in cesur Einherjar askerleri, savaştan sonra Einherjar’ların üzerinde atları ile uçarak Einherjar aralarındaki cesur ve kahraman olanları Ragnarok’ta (kıyamet) Odin için savaşması için seçip ruhlarını Asgard’a taşıyan bakire Walkyrie’ler, filmde hiç isimleri geçmeyen önemli tanrılar (Njord, Bragi, Balder, Freyja) vs vs

Aslında film aksiyonu iyi sıkılmadan izlenen bir filmdi, sırf Natalie Portman hatrına bile gidilebilir film. Benim hatam içime dolu dolu mitoloji çekeceğim bir film beklentisi ile gitmem oldu. Mitoloji ile fazla alakanız yoksa araştırmadan gidiniz, yok Kuzey Mitolojisi’ne ilgi duyuyor ve birazda bilgi sahibiyseniz ya gitmeyin, gideceksenizde fazla mitolojiye ait şeyler beklemeyin derim.

Fenrir güneşi ve ayı yutana kadar kendinize iyi bakın, sonrası RAGNAROK.

Reklamlar