Merhabalar Selahattin Duman. Sayın diye hitap etmemeyi her ne kadar kendime yakıştıramasam da önyargı, yanlış bilgi ve gözlemlerden oluşan içinde benimde bulunduğum bir topluluğa hakeret ettiğiniz bir yazıdan sonra size bu şekilde bir hitap içimden gelmiyor açıkcası, neyse.

Öncelikle bir düzeltme ile başlayalım o eleştirdiğiniz serinin ismi Formula 1 dir. Bir yazar olarak yazdığınız bir eleştiri yazısının konusunu bile araştırmadan bu kadar ağır ve kesin ithamlarda bulunmanız açıkcası kanımı dondurdu. Yarış serisini beğenmeye bilirsiniz saygı duyarım, oraya verilen paranın israf olduğunu da düşünebilirsiniz fikir özgürlüğüne koyarım ama ismini bile bilmediğiniz bu sporu seven insanlara “otistik” ve “pezevenk” benzetmeleri (bu kadar ciddi bir hastalıkla dalga geçmeniz bile cevap yazmama nedeni ama işte bu sporu gerçekten ne kadar sevdiğimizin kanıtı olsun diyelim.) yapmanız gerçekten kabul edilemez ve özür gerektiren bir ayıp. Bu sporun yol otomobillerine getirdiği yenilikleri ve güvenlik güncellemelerini önümüzdeki günlerde mail yoluyla çokca okuyacağınız için o konulara girmeyeceğim.

Benzetme yaptığınız etiler yolunda arabalarından gelen “cıstak cıstak” sesleriyle piyasa yapan o “pezevenk” tipler formula’cı değil, amerikan gangstalarına özenen insan gurubudur. Hatta bu guruba formula 1 ile ilgili bir soru sorarsanız size “x’in aracını bana ver nasıl şampiyon olurum.” yada “pist yarışları yalan gel sokakta kapışalım” şeklinde cevaplar alacağınız insancıklardır. Bu yanıtlar size ne kadar sığ ve cahilce gelir bilmiyorum ama bizler için uç noktaya yakınlardı ta ki sizin yazınızın birinciliği açık ara, hemde en hızlı tur zamanını rekorlar kırarak (sığlık, cehalet) kazanması ile alt sıralara düştü. Yazınızın bazı kısımlarında yolda yarış yapan ve tehlikeli araba kullanan insanları eleştirmeye çalıştığınızı görsemde kaleminizin kontrolden çıktığını çok rahatlıkla söyleyebilirim. Önce güvenlik demek istiyorum size güvenlikte yarış serilerinde kuralları bilmekten ve aracı tanımaktan geçer. Araştırma yapmak sizin için zor geliyorsa bilginiz olmayan konular hakkındaki fikirlerinizi kendinize saklamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde en azından komik duruma düşmeyip itibar kaybetmezsiniz.

O “hipofiz cücesi” diye adlandırdığınız Bernie Ecclestone’un hayatını okumanızı tavsiye ederim (araştırma yapmayan biri için muhtemelen gereksiz bir tavsiye olacak olsada). Bir insanın nasıl yükseldiğinin, büyük düşünmenin ne demek olduğunun canlı kanıtırıdr Bay E. Sevip sevmeye bilirsiniz, paragöz bulabilirsiniz eleştirebilirsiniz ama ticari hayatta yaptıkları elinize aldığınız bir avuç balçıkla sıvayabileceğinizden çok daha fazladır. Yıllık ücretteki artışa gelirsek bir önceki anlaşmadan yüzde yüz zamlı olması konusunda haklısınız anca 3 yıl sonra o takvime tekrar girmeye çalışırsak muhtemelen yeni teklifin iki katı istenecek (sadece bizdende değil yeni anlaşma yapılacak her ülkeden.). Yarış yaptırmak istemez isek ise başka ülkelere gidecek bu seri hemde arkasına bile bakmadan. Siz farkında olmasanızda Formula 1’in bize ihtiyacı yok ama motorsporları kültürünün yeni yeni gelişmekte olduğu ülkemizin formula 1’e ihtiyacı fazlasıyla var.

Eleştirdiğiniz bir diğer konuya gelirsek “turist gelecek dediler gelmedi” demişsiniz. Bu yıl gözlemlediğim turist sayısı yerli izleyiciden çok daha fazlaydı. İngiltere, Almanya, Rusya, Makedonya, Galler tek bölgede gördüğüm ülke bayraklarıydı. Eğer ille “turizm ile ilgili birşeyleri eleştirmem gerek” diyorsanız ülkedeki küçük esnafı bitiren herşey dahil kampanyalarını eleştirmelisiniz bence. Burada bile sorunun özünü anlayamamışsınız. Turizmin en yoğun olduğu Antalya, Bodrum, Çeşme gibi yerlerde esnaflarla konuşursanız ufakta olsa fikir sahibi olabilirsiniz.

Sokak yarışlarından alaycı bir şekilde bahsederken pist yarışlarını eleştirip gerekliliğini sorgulayan tezat düşünce sahibi birine hemde yazarlığın olmazsa olmaz ilkelerini (araştırmacılık, konu hakkında bilgi sahibi olmak vs) tatile çıkarmışken tepki göstermek, sinirlenmek hatta mail atmak ne kadar doğru bilemiyorum ancak bu sporun yıllarca bu ülkeye gelmesini hayal etmiş biri olarak, ayrılık bu kadar yakınken böyle bir yazıya cevap vermemek kendime ve sevdiğim bu spora ihanet olacağından tepkisiz kalamadım. İlkelerinizin tatile çıktığını ve geri döneceğini kanıtlamak için özür yazınızı sabırsızlıkla bekleyeceğim aksi halde ilkelerinizin emekliliğinde kelime ve cümlelerinizin de onlara eşlik etmesini dilemekten başka yapacak birşeyim yok maalesef. Sağlıcakla kalın imza: Otistik pezevenk.

Reklamlar