Bir insan düşünün ki siyasette kırk sene kalacak başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunacak müdahaleler darbeler görecek. Siyasi hayatı boyunca 8 defa gönderilecek 9 defa geri dönecek. Halkı tarafından “demokrasi” dağıtıcısı “baba” olarak anılacak. Yaşayan efsane derler ya hani işte o efsanenin yaşam formuna bürünmüş halidir Süleyman Demirel.

Ancak Baba’nın bile gücünün kudretinin bir sınırı var. O’da tarihteki pek çok önemli kişilik gibi yenik düştü dünya üzerindeki tek kazanan olan Zaman’a. Hoş efsanevi Baba et ve kemiğe büründüğü gün Zaman’a yenileceğini zaten biliyordu ama farklı kulvarlarda oldukları için rakip olarak görmüyordu Zaman’ı.

Dile kolay kırk sene içerisinde o dönem siyasetinin en önemli kişilikleri arasında gösterileceksin. Her gidişinde tekrar geri geleceksin. En büyük olayları büyük krizleri başarıyla yöneteceksin yada sindirmek için soda vazifesi göreceksin. Bunu yapmak gerçekten kolay değil. Kendisinden sonra gelenlerin konumuna baktığınızda yerinin doldurulmasının ne kadar zor olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız. Bir seçim meydanı konuşmasında “on sene evvelinde biz bulgaristan’dan elektrik alıyorduk şimdi onlar bize elektrik veriyor” diyerek meydandaki kalabalığın delice alkışını alan bir politikacıdan bahsediyoruz. Yada Ege konusu hakkındaki “ege bir yunan gölü değildir, ege bir turk gölü de değildir.” dedi olmadığını anladı. biz ne yapcak diye beklerken o bilindik kafa hareketini yaptı ve
“ege bir göl değildir.” diyerek bütün ülkenin içini rahatlatan bir siyasetçi var ortada.

Senelerce yeri doldurulamadı Baba’nın. Hiç kimse gelmemişti O’nun gibi konuşma yapan O’nun gibi vaad veren. Belki halk arasında çok isim dolaştı Baba’nın yerine geçebilecek ama hiçbiri haketmiyordu o veliaht ünvanını. Ta ki bütün umutların yok olmak üzere olduğu günümüze kadar.

Zaman’a yenilen Süleyman “BABA” Demirel’in dış görünümü itibari ile Darth Süleymanious olarak anıldığı günümüzde artık yeni bir umut belirdi. Gurulanarak söylüyorum: artık Baba’nın yerine geçecek “seçilmiş insan” eğitimini tamamlamış bir şekilde ülkeyi kurtarmak için gün yüzüne çıktı. Sanatçılar “Süleyman hep başbakan” şarkıları yerine alternatif sözler üzerine çalışmaya koyuldular. Senelerdir boşda duran tahtın sahibi artık aramızda. Güce demokrasi getirecek olan kişi önce cinsiyete eşitliğine denge getirme amacı ile kadınlar arasından seçildi. Daha sonra kendisini gerçekleşmeyen vaadler ve boş sözler alanlarında geliştirdi ve fahri doktora koleksiyonu yaptı. Baba’nın 62 fahri doktora rekorunu 63 ile tarihin “önceki rekorlar” başlığı altına gönderdi. O seçilmiş kişi, O ülkeye demokrasi getirecek insan, O ezilenlerin arkasındaki güç (Baba gibi), O cafcaflı cümlelerin insanı afallatan bir an için mavi ekran vermesine sebep olan en sert punch line’ı. O Baba’nın seçilmiş veliahtı.

Önünde saygı ile eğiliyorum G. G. ^_^

g.g.

Reklamlar