Başta anlamsız gelebilir yada hemen leblebi diye yapıştırabilirsiniz. Peki ama neyin rakamları bu? 🙂 Sabah bir videodan aldığım ilham ile çıktım yola hatta küçük bir video bile çektim (Tuna şahittir.) onun hikayesi.

Matematiği hep sevmişimdir, bazı konularda başarılı olamasamda hep sevdim. Şimdi bu sevdiğim şeyi kullanarak size bu rakamları açıklamak istiyorum 🙂 Öncelikle hangi yıl içerisindeyiz? 2010. 2 ile 1 arasındaki sıfır atalım. Ne kaldı elimizde? 2 ve 10. Şimdi de 2 yalnız kalmasın diye bu iki sayıyı çarpıyoruz elde ettiğimiz sonuç 20.Fenerbahçe Kadın basketbol takımı geçen sene kaçıncı oldu ligde? evet 1. oldu. peki bu 1 ile 20’yi çarparsak ne olur 20. Şimdi bu sayıyı ileride kullanmak üzere cebimizin derinliklerine koyalım.

Peki futbol kaç dakika oynanır? 90 dakika. Peki kaç takımla oynanır? evet 2. 90’ı 2’ye bölersek kaç elde ederiz? 45. Cebimizdeki 20’yi çıkartırsak ne olur? Kesinlikle cepten çıktığı için negatif olur. Yani -20, peki bu sayı ile 45’i toplarsak ne hangi sayıyı elde ederiz? doğru cevap 25 olacaktı.

Peki ama nedir bu 25? evet doğru cevap Capon’un 25. yılı…

Reklamlar